KLEJENIE DREWNA – JAK TO ROBIĆ?

Drewno, jak każdy materiał, ulec może uszkodzeniu mechanicznemu – pojawiają się rysy i pęknięcia, dlatego zawsze warto mieć pod ręką klej montażowy. Dzięki niemu naprawa drewnianych zabawek, mebli czy żaluzji będzie szybka i dziecinnie prosta.

Po co kleić drewno?

Klejenie drewna jest procesem dość szybkim i stosunkowo tanim. Jego zdecydowaną zaletą jest możliwość tworzenia wielowarstwowych konstrukcji drewnianych o zaskakujących formach. Elementy łączenia, czyli spoina klejowa, jest niewidoczna – w przeciwieństwie do tradycyjnego łączenia za pomocą gwoździ czy śrub. Klej może być również uzupełnieniem innego rodzaju łączenia, np. na kołki. Wzmocnienie łączeń za pomocą kleju sprawia, że konstrukcja jest trwalsza i bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Klej do drewna to jeden z obowiązkowych elementów w skrzynce narzędziowej nie tylko domowego majsterkowicza. Używa się go również w przemyśle:

  • w zakładach stolarskich do łączenia elementów mebli,
  • w budownictwie przy łączeniu konstrukcji drewnianych.

Sposoby klejenia drewna

Klejenie drewna to proces utwardzania. Ze względu na temperaturę przebiegać on może na 3 sposoby:

  • na zimno – w temperaturze pokojowej (ok. 20°C),
  • na ciepło – w temperaturze 20°C – 80°C,
  • na gorąco – w temperaturze powyżej 80°C.

Najszybszy i najprostszy to sposób pierwszy. Wystarczy do tego uniwersalny klej montażowy, przy użyciu którego możemy z powodzeniem położyć parkiet z desek drewnianych, jak i naprawić zabawkę naszej pociechy. Nie potrzebujemy praktycznie żadnych innych urządzeń. Kupując klej, warto wybrać produkt, którego końcówka pozwala na precyzyjną aplikację. Zastosowanie stolarskiego kleju do drewna to klejenie drewna i elementów drewnopodobnych:

  • mebli,
  • płyt MDF i OSB,
  • paneli,
  • parkietu,
  • sklejek,
  • laminatu
  • i innych.

Klejenie drewna: krok po kroku

    1. Oczyszczenie powierzchni – powierzchnia drewna oraz drugiego materiału powinna być idealnie czysta – pozbawiona tłuszczu, trocin, kurzu i innych zanieczyszczeń. Ich obecność bowiem zmniejsza jakość klejenia. Wybierając klej do drewna zwróć uwagę na rodzaj podłoża, do którego jest przeznaczony. Dobrym pomysłem jest wybór uniwersalnego kleju przemysłowego lub budowlanego, który świetnie sprawdzi zarówno do klejenia podłoży gładkich, jak i chropowatych.
    2. Aplikacja kleju – powinna przebiegać dość szybko, kleje do drewna mają zwykle dość krótki czas wiązania, są szybkoschnące. Wybierz produkt umożliwiający precyzyjna aplikację kleju. Jeśli jednak wypłynie poza spoinę klejową, przetrzyj miejsce benzyną ekstrakcyjną lub usuń mechanicznie po wyschnięciu.
    3. Docisk na czas wiązania – żeby klejenie było trwałe należy unieruchomić klejone elementy na czas wiązania. Jego długość uzależniona jest od jakości i rodzaju kleju, na rynku dostępne są produkty wiążące już w 10 sekund. To duże ułatwienie, które znacząco przyspieszyć może prace budowlane i remontowe.

    Jaki klej wybrać?

    Przy niewielkich naprawach doskonale sprawdzi się uniwersalny klej montażowy. Warto zaopatrzyć się w produkt wysokiej jakości, dostępne na rynku produkty gwarantują trwałość klejonych elementów, nawet bardzo ciężkich. Silny klej do drewna powinien utrzymać nawet do 22 kg/cm2. Drewno jest materiałem, którego używa się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Klej do drewna powinien być więc wodoodporny, elastyczny oraz odporny na działanie warunków atmosferycznych – mrozu, wiatru, deszczu, śniegu, słońca oraz wysokiej temperatury. Warto wybrać produkt szybkoschnący – to zdecydowanie przyspiesza prace budowlane czy montażowe.

    Dbaj o bezpieczeństwo!

    Przy wyborze kleju zwróć uwagę na jego skład. Klej powinien być neutralny chemicznie i nie zawierać toksycznych związków. Bezwonność gwarantuje komfort nawet wrażliwym użytkownikom. Szukasz kleju, który będzie łączył w sobie właściwości kleju budowlanego, montażowego i do drewna – jednym słowem – kleju do wszystkiego? Wybierz niezawodny i uniwersalny klej Mamut Glue, produkt renomowanej marki Den Braven.