Jak naprawić drobne uszkodzenia nagrobka?

Zmienne temperatury, ekspozycja na słońce, wiatr, śnieg, deszcz i mróz sprawiają, że nagrobki często nie wytrzymują próby czasu. Pojawiają się na nich niewielkie uszkodzenia: rysy, odpryski i pęknięcia. Warto jest działać od razu - małe ubytki, początkowo nieszkodliwe, sprawiają że płyta jest bardziej narażona na kruszenie i w efekcie - niszczeje. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy użyć kleju do kamienia.

Uszkodzenia nagrobka

Nagrobek może ulec uszkodzeniu na całej powierzchni, choć najczęściej narażone są elementy płyty oraz głowicy. Dość powszechne są również rysy czy odpryski na opcjonalnych elementach dodatkowych, takich jak np. wbudowany wazon na kwiaty, który pęka pod wpływem zamarzniętej wody.

Renowacja nagrobka w 4 krokach

Sposób konserwacji oraz renowacji nagrobka w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju uszkodzeń oraz materiału, z którego został wykonany. Inaczej powinniśmy działać w przypadku nagrobków wykonanych z kamieni naturalnych takich jak granit, marmur czy piaskowiec, a inaczej w przypadku konglomeratów czy lastriko. Główne etapy renowacji nagrobka są jednak takie same:

  1. Dokładnie oczyść płytę.
  2. Zastosuj preparat grzybobójczy.
  3. Wybierz odpowiedni klej przemysłowy.
  4. Sklej.

Renowacja nagrobków z kamieni naturalnych

W przypadku kamieni naturalnych niezwykle istotna jest delikatność. Powinniśmy myć je szorstką szmatką oraz wodą, agresywne detergenty mogą bowiem odbarwić powierzchnię płyty wykonanej z granitu, marmuru czy piaskowca. Zastosowanie preparatu grzybobójczego pozwoli na usunięcie grzybów w różnym stadium rozwoju. Klej do kamienia naturalnego powinien być bezpieczny: neutralny chemicznie i nieinwazyjny w stosunku do klejonych powierzchni oraz odpowiedni do podłoży gładkich.

Renowacja nagrobków z lastriko

Lastriko jest wciąż popularnym tworzywem, tanim i dość trwałym. Czyszczenie płyt wykonanych z lastriko może być bardziej agresywne: za pomocą druciaka lub szczotki. Podobnie jak w przypadku płyt z kamienia, dobrze jest zastosować środek grzybobójczy. Dobrze sprawdzi się uniwersalny klej montażowy przeznaczony do podłoży porowatych.

Wybór kleju

Na rynku istnieje wiele rodzajów kleju budowlanego czy montażowego. Klej, którego użyjemy do renowacji nagrobka powinien być:

  • odpowiedni do rodzaju podłoża,
  • szybkoschnący,
  • odporny na działanie temperatury,
  • elastyczny,
  • silny.

Dostępny na rynku klej Mamut Glue renomowanej marki Den Braven to gwarancja niezawodności. Łączy w sobie właściwości kleju budowlanego, montażowego i kleju do kamienia. Doskonale sprawdzi się przy drobnych naprawach płyt nagrobkowych.

COPYRIGHT 2016 (C) Wszelkie prawa zastrzeżone

Reklama i budowa wizerunku w sieci: Widoczni